راهنمای ثبت دامنه با پسوند co.ir

راهنمای ثبت دامنه با پسوند co.ir

 

شرایط ثبت دامنه با پسوند co.ir :

پسوند co.ir یک پسوند دامنه اینترنتی برای کشور ایران است. در این پسوند، co مخفف Company و ir مخفف Iran است. این دامنه یک دامنه مرتبه سوم یا Third-level domains می باشد. مسئول ثبت دامنه های co.ir پژوهشگاه دانش های بنیادی (موسسه فیزیک نظری) است. این پسوند برای شرکت‌ های خصوصی و تجاری مورد استفاده قرار می‌ گیرد. دامنه مورد نظر باید با نام ثبتی شرکت در روزنامه رسمی تطابق داشته باشد یا مخفف دقیق نام کامل آن باشد. ثبت این دامنه برای اشخاص حقیقی امکان پذیر نمی باشد.

 

راهنمای انتخاب نام دامنه با پسوند co.ir :

ابتدا نام شرکت را کامل با حروف لاتین نوشته و سپس حرف اول هر کلمه را به عنوان اجزا تشکیل دهنده مخفف نام شرکت در کنار هم قرار دهید. همچنین یک کلمه از نام شرکت به عنوان نام دامنه قابل قبول نمی باشد، مگر اینکه متقاضی صاحب علامت تجاری مشخص کننده آن کلمه باشد. از آنجا که استاندارد خاصی برای ترجمه وجود ندارد معمولا ترجمه نام شرکت و مخفف نام ترجمه شده به عنوان نام دامنه پذیرفتنی نیست. در صورت آزاد بودن نام دامنه باز هم ممکن است ایراداتی از واحد تایید دامنه مرکز ثبت ایرنیک وجود داشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای تایید نهایی دامنه با پسوند co.ir :

کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت که در آن نام شرکت، نام کسانی که حق امضا دارند و مدت اعتبار مشخص باشد، یا کپی اساسنامه شرکت با مهر ثبت شرکت‌ها. در شرایطی که نام مورد نظر مربوط به یک شرکت خارجی و متقاضی در داخل کشور باشد، ارسال مدرک نمایندگی انحصاری یا مجوز شرکت خارجی الزامی است.

جهت ارسال روزنامه رسمی خود وارد سایت nic.ir شده و از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور دامنه شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب نمائید. سپس فایل مدرک را پیوست نموده، فرم مربوطه را تکمیل و ارسال فرمائید.
 

شرایط تغییر مالکیت و تغییر مشخصات دامنه با پسوند co.ir :

به طور کلی درخصوص هیچ یک از دامنه های مرتبه سوم یا Third Level از جمله co.ir امکان تغییر مالکیت و واگذاری دامنه به شخص دیگر وجود ندارد.
درخصوص شناسه مربوط به دامنه های مرتبه سوم مانند co.ir به دلیل اینکه نام صاحب امتیاز شناسه باید دقیقاً مطابق با نام دامنه باشد، امکان هیچ گونه تغییر و اصلاح نام صاحب امتیاز شناسه وجود ندارد. سایر مشخصات نظیر آدرس، کدپستی، تلفن، پست الکترونیک و شماره ثبت شرکت امکان تغییر را دارند.