خرید و ثبت دامنه ac.ir

درباره دامنه ac.ir :

پسوند دامنه ی ac.ir یک پسوند دامنه ی اینترنتی برای کشور ایران می باشد. این پسوند از ac مخفف کلمه ی academic و ir مخفف کلمه ی iran تشکیل شده است. این پسوند یک دامنه ی مرتبه ی سوم یا third level را ایجاد می کند. هر شخصی این امکان را نخواهد داشت که دامنه ای با پسوند دامنه ی ac.ir را ثبت نماید.

دانشگاه ‌ها، مراکز و موسسات آموزشی یا پژوهشی که از مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شورای گسترش وزارت بهداشت یا شورای سرپرستی حوزه‌های علمیه مجوز قطعی یا دائم دارند و همچنین تمام مراکزی که مطابق با اساسنامه مجاز به فعالیت در امور آموزشی و پژوهشی در سطح عالی‌ هستند می توانند از پسوند دامنه ی ac.ir در آدرس وبسایت خود استفاده نمایند.

نام درخواستی برای ثبت دامنه ای با پسوند ac.ir می بایست نام دقیق موجود در مجوز یا مخفف آن باشد.

مانند guilan.ac.ir و ut.ac.ir که مخفف university of Tehran می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت این دامنه عبارتند از:

- کپی مجوز قطعی شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا شورای سرپرستی حوزه‌های علمی

 - کپی روزنامه رسمی حاوی آگهی تاسیس دانشگاه، مرکز و یا موسسه

 - درخواست رسمی و کتبی بر روی سربرگ دانشگاه، مرکز و یا موسسه با مهر و امضای رئیس یا مدیر مربوطه       

  - نشانی و کدپستی 10 رقمی آخرین اقامتگاه قانونی دانشگاه، مرکز و یا موسسه 

جهت ارسال مدارک خود وارد سایت nic.ir شده و از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور دامنه شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب نمائید. پس از تکمیل فرم مدارک را ارسال کنید.

هیچ کدام از دامنه های مرتبه ی سوم از جمله ac.ir را نیز نمی توان به کسی دیگر منتقل نمود و  از آنجایی که نام دامنه می بایست دقیقا با نام دانشگاه یا موسسه مطابقت داشته باشد بنابراین امکان هیچ گونه اصلاح و تغییر نامی در نام ثبت شده وجود ندارد. تمامی دامنه های ir در ایران پس از تایید ایرنیک به ثبت نهایی می رسند.